TUrKİsh RAP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TUrKİsh RAP

TÜrKİYEDE RAP

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

G-FLOW ROPORTAJ

YazarMesaj
d0gus
ADMİN
ADMİN
d0gus

RUH HALİ : G-FLOW    ROPORTAJ Kizgin10

G-FLOW    ROPORTAJ Empty
MesajKonu: G-FLOW ROPORTAJ   G-FLOW    ROPORTAJ Icon_minitimePaz Ara. 28, 2008 1:25 pm

ÇİĞDEM: ÖNCE SENİ BİRAZ TANIYALIM G-Flow üyesi olarak konumun ne?.
ERDEM:Rahmetli arkadaşımız Oflazla birlikte Yıkım grubunun kurucularındanım.Yankı ve Eliçiyle Oflaz sayesinde tanışım ve G-flow oluşturulmasındaki en büyük Destekçilerindenim. Genel olarak grubun canlı performans ekibiyle ilgili bütün işleri ben yönlendiyorum diyebilirim. Tabi bunda İbrahimin desteğini göz ardı edemem.

ÇİĞDEM: G-FLOWUN TARIHI NE ?
ERDEM: Yankı genel olarak anlatmış aslında G-flow’un geçmişini. Bu yüzden ben biraz daha Yıkım grubuna dönmek istiyorum.Yıkım aslında 4 kişi tarafından kuruldu daha sonra iki kişi ayrıldı ve G-flow arifesinde İbrahim arkadaşımız aramıza katıldı.Yıkımın bir araya gelmeside G-flow oluşumundan 1.5 yıl önceye dayanıyor.Daha sonra zaten Yankının dediği gibi Elçi ve Yankıyla olan irtibatlarımız bugünlere gelmemizi sağladı.

ÇİĞDEM: RAP MÜZİKLE NE ZAMAN TANIŞTIN ?
ERDEM:Rap müzikle 1989-90 yıllarında tanıştım. O dönem Kıbrıstaydık. Hatta bizim gibi 8 yaşlarından bir grup arkadşla rap dansıyla gösteri bile yapmıştık:) şuan aşırı derece rock müzik dinlememin yanında rap olan sevgim ve ilgim o zamanlardandır.

ÇİĞDEM: YAPTIĞIN RAPİ VE ALTYAPILARINI HANGİ TARZA YAKIN BULUYORSUN?
Erdem:Tamam bir rap grubundayım ama Türkiyedeki gruplardan ayrılan biri yanı yansıtıyoruz belki. Ben grubun klasik ve elektro gitaristiyim. Aslında yapmak istediğim esas müzik tarzı Oflazla birlikte şekillendi. Bir rockçıyla bir rapçi aynı evi paylaşırsa bizim gibi böle kaynaşmalar oluyor dolayısıyla vokaller rap R&B ve rock destekli altyapı ise tamamen canlı. Tabi bunu söylerken elektrnoik sesleri bir kenara itmiyoruz her yönüyle çok geniş bir vizyona sahip bir ekip olma çabasındayız. Yalnız altyapı canlı derkende rapcorn diyebiliriz. Fakat insanlar rapcornu duyduklarında direk akıllarına Limp Pizkit ve Linkin Park gibi aşırı sert yapıcağımızı düşünüyorlar. Ama durum bize göre canlı alt yapı demek sert bir müzik olucak anlamında diil. Tam aksine taşıdığımız bütün duyguları yansıtmak anlamında yeri geldiği zaman beni ban sor gibi slow yeri geldiğindede olduğunca sert. Ben sahnede emek olsun istiyorum. O müziği o anki duygularımla dinleyicilerle paylaşmak istiyorum. Belli alt yapılara bağlanmadan veya daha önceden hazırlanmış samplelara sıkışıp kalmadan tamamen özgür olmak istiyorum. Sahnedeki bir arkadaşımın kardeşim gözlerine baktığımda aldığım sıcaklığı gitarımın tellerine yansıtmak istiyorum. Bu soruyu galiba baya uzattım…

ÇİĞDEM: BİR RAP DİNLEYİCİSİ OLARAK KİMLERİ DİNLESİN?
ERDEM:Açıkcası etnik ve senfonik deat hastasıyım. Fakat bunun yanında güzel olan bana bir duygu yükleyen her şeyi dinlerim. Orphaned Land ve Haggard ,Limp Pizkit, Linkin Park , Rammstein , Iced Earth gibi gruplarda arşivlerimde baya yer ediniyor. Rap olarak ise bende Cartelin bıraktığı izi şuan Türkiyede başka hiçbir grup bırakmadı. Usher , Lil Jon ,Nelly , Fifty Cent gibi grupları da oldkca dinlerim.

ÇİĞDEM: G-FLOW RECORDS DA KAÇ KİŞİ BULUNMAKTA BİRAZ BAHSEDERMİSİN BİZE? .
ERDFEM: Yankı yeterince bahsetmiş bu konu hakkında. Ama bir sahnede olmasını istediğim ekip 11 kişi civarlarında.Tabi bu sayı şartlara göre artadabilir azaladabilir . Bellimi olur senfonik rap yapıcağımız tutar koca bir orkesraya ihtiyaç duyarız tabi bu işin şakası.

ÇİĞDEM: BİZE YAKINDA ÇIKICAK OLAN ALBÜMÜNDEN BİRAZ
BAHSEDERMİSİN?
ERDEM: Elde olmayan sebeplerle kısa süreli aksamalar yaşadığımız bir albüm arifesinde olduğumuz doğru. Ama albüm içeriği hakkındaki sorunuz ise bizim suprizimiz olsun.ama bunu dışında diğer ülkelerle yapılmakta olan albümden kısaca bahsedebilirim.

European Hiphop Community" isimli Avrupanın her ülkesinden bir ya da iki grubun yer aldığı complationda Türkiye'den G-Flow, albüm INTRO ve Diyar-ı Rap olmak üzere iki track ile yer alıyor. G-Flow'a bu teklifi sunan ve albümün prodüktörlüğünü yapan grup ise İtalya'nın tanınmış underground gruplarından Systemania.bunun dışında sistemania grubuyla bir düet çalışması içindeyiz.yakın zamanda bu parçamızıda sevenlerimizle paylaşmayı ümit ediyorum

ÇİĞDEM: SON 2 YILDA ÇIKAN RAP ALBÜMLERİ İÇİN YORUMUN NE ?
ERDEM: insanlar bandrollü almübü çıkınca kendi sanatcı veya profesyonel sanıyor. Ama yanılıyorlar.Böyle bi buhran almış başını gitmiş. Tabi lafım meclisten dışarı alıncaklar bilir kendini.

ÇİĞDEM: OFLAZIN ÖLÜMÜ BILIYORUZ KI G-FLOWDA BUYUK YARALAR ACTI BU KONU HAKKINDAKI YORUMLARI ALABILIRMIYIZ?
ERDEM: herşeyden önce bir parçamızı kaybettik ve ciddi manada çok zor bir dönem geçirdik. Halada tam manasıyla atlatabilmiş diliz.Bizim için yeri dolmucak bir insan.oflaz 3.5 yıllık ev arkadaşım grup arkadaşım manevi kardeşim oflazın vasiyeti var bide. Duvardaki resmiyle bazen göz göze geliyorum nerde hayellerimiz dercesine soruyor bana. Cevap veremiyorum. Oflazla ilk etabtaki en büyük hayalimiz önce bandrollü albüm ve arkasından eurovizion yarışmasına katılıp türkiyeyi temsil etmekti.bu hayallerimizi gerçekleştirmek için ekip arkadaşlarımla vargücümüzle çalıştığımıza inanıyoruz. Ama elde olmayan sebeplerle olan bu geçikmeler şahsen benim içimi acıtıyor.

ÇİĞDEM: SANA GÖRE EN GÜZEL PARCANIZ HANGISI YADA SENI EN COK ETKILEYEN VE HATIRASI OLAN PARCA?
ERDEM:Ben bu soruya herkezin düşündüğü beni bana sor cevabını vermicem.Oflazla ilk çalıştığımız daha henüz hiç kaydımızın olmadığı zamanlarda stüdyolarda çalıştığımız bir parçanın ilk olma suretiyle daha büyük bir önemi var bende.Bu parça 98.Daha Erman ben Oflaz stüdyoya gidip hemen stüdyoda bir bateris bir bas gitaris bulup doğaçlama bu parçaya çalışıyorduk. O günleri çok özlüyorum. Çünkü ilklerin tadı hiç unutulmuyor.

ÇİĞDEM :- SON OLARAK ERDEM KIMLE FEAT YAPMAK İSTER? Ve MÜZİK OLMASAYDI ERDFEMİN HAYATIN DA BUGÜN NE OLURDU …
ERDEM:Açıkcası obkadar güzel isimler varki buraya yakışan. Ama başı Cem Karaca çeker heralde.Sesini kullanış biçimi gırtlak yapısı çok sevdiğim bir sanatçıydı. Mekanı cennet olur inşallah. Eğer müzikle uğraşmasaydım aileisnin istediği gibi tam bir veterine hekim olan sonra kpss sınavıyla devlet memurluğuna aşlayan evlenip çolk çocuğa karıştıkdan sonra birazda göbek bırakan sıtandart bir türk insanı olurdum. Boş zamanlarımdada balık tutardım büyük ihtimal buda hayatımın neşesi olurdu.

G-FLOW ROPORTAJ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ELNİNO RÖPORTAJ
» G-FLOW - Beni Bana Sor
» NORM RÖPORTAJ
» CANKA RÖPORTAJ
» MODE XL RÖPORTAJ